a

HSK 2023 Yaz Kararnamesi ile Adli Yargıda 3036 kişiye ilişkin atama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya üzerinden duyurdu. HSK 2023 Yaz Kararnamesi yayınlandı. HSK’nın 2023 yaz kararnamesiyle birlikte Adli yargıda 3036 kişiye ilişkin atama yapıldı. İşte konuya ilişkin detaylar…

Adli yargıda 3036 kişi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Tunç: “HSK’nın 2023 yaz kararnamesiyle birlikte Adli yargıda 3036 kişiye ilişkin atama yapıldı. Bu kapsamda 20 ilimizin Cumhuriyet Başsavcısı değişmiş oldu. Bunun yanı sıra Karasu Adliyesine ilk kez Cumhuriyet Başsavcısı ataması yapılmış oldu. Ağır ceza mahkemesi başkanı olarak ise 118 atama gerçekleştirildi. Tatvan’da ilk kez ağır ceza mahkemesi kurularak faaliyete geçirilmesi planlanmış ve ağır ceza mahkemesi başkanı ataması yapılmıştır. Yargıtay’a da 40 tetkik hâkimi, 4 Cumhuriyet savcısı ataması gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Tunç; “Bölge adliye mahkemelerinde mevcut dairelere ilave olarak, 4 ceza dairesi, 11 hukuk dairesi olmak üzere toplam 15 daire faaliyete geçirilecektir. Bölge adliye mahkemelerine 291’i üye hâkim, 38’i Cumhuriyet savcısı, 55’i daire başkanı olmak üzere (bölge adliye mahkemelerinin kendi içerisindeki yer değişikliği ile birlikte) toplam 384 atama gerçekleştirilmiştir. Bu sayının 202’si ilave olarak bölge adliye mahkemelerine planlanan hâkim ve Cumhuriyet savcısıdır. Buna göre hem daire hem üye sayısı artırılarak bölge adliye mahkemelerinin daha etkin bir şekilde faaliyetlerini yürütmeleri amaçlanmıştır. Buna ilave olarak İdari yargı alanında da 387 kişi atanmıştır. Bölge idare mahkemelerine; 69’u ilk derece mahkemelerinden, 2’si Danıştay tetkik hâkimliğinden olmak üzere 71 ilaveten üye ataması yapılarak, bu mahkemelerin etkin bir şekilde faaliyetlerini yürütmeleri amaçlanmıştır. Böylece bölge idare mahkemelerinin iş yükünün azaltılması hedeflenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Tunç; “06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremler nedeniyle idari yargıda açılması muhtemel davalar öngörülerek Hatay ve Kahramanmaraş illerinde ilaveten iki adet, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Şanlıurfa illerinde ilaveten bir adet; ayrıca yıllık gelen iş yükü gözetilerek İzmir ilinde bir adet idare mahkemesi faaliyete geçirilmiştir. Bu kapsamda Hatay’ın 4 idare mahkemesi ve 20 üye; Gaziantep’in 4 idare mahkemesi ve 24 üye; Kahramanmaraş’ın 3 idare mahkemesi ve 15 üye; Malatya’nın 3 idare mahkemesi ve 15 üye; Şanlıurfa’nın 3 idare mahkemesi ve 18 üye; Adıyaman’ın 2 idare mahkemesi ve 12 üye ile faaliyet göstermesi planlanmıştır. Yine idari yargı teşkilatlanması olmayan Osmaniye ilinde bir adet idare mahkemesinin faaliyete geçirilmesi amacıyla bir başkan ve altı üye ataması gerçekleştirilmiştir. Yeni atamaların hayırlı olmasını diliyorum.” paylaşımında bulundu.

İşte Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un o paylaşımı…

HSK 2023 yılı Adli ve İdari Yargı kararnamelerine ilişkin duyuru için buraya tıklayınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Göç İdaresi Başkanlığı göçmen sayısını açıkladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.