a

Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir?

Şüpheli ve sanık terimleri ceza hukukuna özgü terimler olmaktadır. Bu yazımız içerisinde Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir? sorularını cevaplıyoruz...

Şüpheli ve sanık terimleri ceza hukukuna özgü terimler olmaktadır. Bu yazımız içerisinde Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir? sorularının yanıtlarını paylaşacağız. İşte konuya ilişkin detaylar…

Şüpheli nedir?

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma aşamasında suç şüphesi altında olan kişiye şüpheli denir. Yani kısaca hakkında suç şüphesi bulunan kişi şüpheli olarak adlandırılır ve soruşturma evresi bitene kadar şüpheli olarak adlandırılır.

Sanık nedir?

İddianamenin kabulü ile soruşturma evresi sona erer ve kovuşturma evresi başlar. Kovuşturmanın başlaması ile hükmün kesinleşmesine kadar geçen sürede suç şüphesi altında olan kişi sanık olarak adlandırılır.

Şüpheli ve sanık arasındaki fark nedir?

Şüpheli ve sanık arasındaki farkı özetlemek gerekir ise; savcılık tarafından yürütülen soruşturma evresinde suç şüphesi altında bulunan kişiye “şüpheli” denir, iddianamenin mahkeme tarafından kabulü ile başlayan kovuşturma evresinde suç şüphesi altında olan kişiye de “sanık” denilmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Tutuklu ve hükümlü arasındaki fark nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.