a

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir? HAGB nedir?

Her ne kadar hukuki terimlerden uzak da olsanız; bu karara ilişkin bir kulak aşinalığınız olabilir. İşte Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir? HAGB nedir? sorularına ilişkin detaylar…

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir?

Sanığın hakkında verilen cezanın, belirlenmiş bir zaman diliminde denetime tabi tutulması sonucu geçirilen bu süreçte sanık kasıtlı bir suç işlemez ve yükümlülüklerine uygun davranırsa almış olduğu hüküm kararı geri bırakılır. Bu süreçte hakim sanıkla ilgili hüküm kararını net olarak açıklamamış durumdadır. Verilen denetim süresi içerisinde sanık kurallara uygun davranırsa hakim henüz açıklamadığı hükmü açıklamayı geri bırakır.

Beraat kararı ile aynı mı?

Beraat kararı, sanığın hiçbir yükümlülüğe tabi tutulmadan serbest bırakılması demektir. Fakat hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında kişi 5 yıl ya da 3 yıl gibi bir süre boyunca suç işlememek kaydıyla denetimli serbestliğe tabi tutulur.

HAGB’ye itiraz etme hakkı var mı?

Kişinin hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz etme hakkı vardır. Fakat hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı temyize gönderilemez. Bir üst mahkemeye itiraz dilekçesi verme hakkı olan temyiz bu kararda uygulanmamaktadır.

HAGB kararının alınabilmesi için gerekli koşullar nelerdir?

Sanığın iki yıldan daha az hapis cezası alması durumunda sanığa hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilir. Bu durum her zaman geçerli değildir. Bazı suçlar vardır ki o suçlar için hükmün geri bırakılması kararı verilemez. Sanığın sadece hapis cezası aldığında değil adli para cezası alması durumda da aynı karar uygulanır. Fakat; hükmün açıklanması geri bırakıldıktan sonra sanığa 5 yıl süre tanınmaktadır. Bu beş yıllık süre içerisinde sanığın kasten bir suç işlememesi gerekmemektedir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir? HAGB nedir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konuya ilişkin sorularınız var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye’de günlük tüketilen benzin ve motorin miktarı ne kadar?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.