a

Memurlar zamlı maaşlarını almadan dolar bazında kaybetti

Memurlar zamlı maaşlarını almadan dolar bazında kaybetti. İşte zamlı memur maaşının açıklandığı ilk günden bugüne kadar oluşan değişim miktarı....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11 Mayıs 2023 tarihinde HAK-İŞ konfederasyonunun kongresinde en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını ilk kez dile getirmişti. Yaptığımız araştırmalara göre Memurlar zamlı maaşlarını almadan dolar bazında kaybetti. Nasıl mı? İşte haberimize ilişkin detaylar…

22 bin TL 1125 dolar ediyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 11 Mayıs’ta en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını söylediğinde dolar serbest piyasada 19,5460 liradan alınıp, 19,5470 liradan satılıyor olduğu görülmektedir.

Yani 22 bin TL ile o günkü kur ile 1125 dolar alınabilmekteydi. Haziran’ın sonuna geldiğimiz bugünlerde ise dolar serbest piyasada 25.28 TL olarak bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki; 22 bin TL ile 870 dolar alınabilmektedir. Basit bir matematik ile 255 dolar gibi bir fark bulunduğu anlaşılmaktadır.

Memurlar sosyal medyadan taleplerini paylaşıyorlar

Memurlar maaşlarının yükseltilmesi için Twitter üzerinden çeşitli etkinlikler ile taleplerini iletiyorlar. Bu taleplerden birkaçı da; “en düşük memur maaşının 2,5 asgari ücret olması.” “memurlara tediye gibi ikramiyeler verilmesi” gibi talepler bulunmaktadır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bayramda 19 bin 83 sağlık personeli görevde

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.