a

İddia makamı, Savunma makamı ve Yargılama makamı kimdir?

Hakim, savcı ve avukatların ceza hukukundaki görevleri farklıdır. Bu yazımız içerisinde; İddia makamı, Savunma makamı ve Yargılama makamı kimdir? konusu hakkında detayları paylaşıyoruz. İşte konu ilgili olarak detaylar…

İddia makamı kimdir?

İddia makamı “Savcılık” olmaktadır. Savcılık makamının görevlerinden biri de; yapılan şikayetleri değerlendirmek ve gerekirse de ceza davasının açılmasını talep etmek olmaktadır. Yani savcılar herhangi bir şikayet olmadan da kamu adına dava açılmasını talep edebilir. Kişilerin kendi taleplerine göre doğrudan ceza davası açılamaz ancak savcılar yapılan şikayeti değerlendirerek; uygun görmesi halinde ceza davası açılıp açılmayacağı konusunda kararı verir.

Savunma makamı kimdir?

Savunma makamı “Avukat” olmaktadır. Avukatlar; soruşturma ve kovuşturma süresince; vekili olduğu kişilerin savunmalarını gerçekleştirir.

Sanık Avukatı: Yapılan fiilden ötürü sanığın cezalandırılmasını iddia eden savcılığın yaptığı iddiaya karşılık; savunması yaptığı kişinin cezalandırılmaması için savunma yaparak, beraatini talep eder.

Müştekinin Avukatı: Sanığın avukatının yaptığı savunmasının aksine; sanığın cezalandırılmasını talep ederek, bu yönde savunma yapar.

Yargılama makamı kimdir?

Yargılama makamı “Hakim” olmaktadır. Savcının iddialarını ve avukatların yaptığı savunmaları dinleyerek; sanığın cezalandırılıp, cezalandırılmayacağı konusunda kararı verir.

İddia makamı, Savunma makamı ve Yargılama makamı kimdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir? HAGB nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.