a
  • Kamusalalan.com
  • Türkiye
  • Tarım ve Orman Bakanlığı Tayvan’a ihraç edilen yumurtalar hakkında açıklama yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tayvan’a ihraç edilen yumurtalar hakkında açıklama yaptı

Tarım ve Orman Bakanlığı Tayvan’a ihraç edilen yumurtalar hakkında açıklama yaptı. İşte Bakanlığın o açıklaması…

Sosyal medyadan duyuruldu

İşte Tarım ve Orman Bakanlığının açıklaması;

Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarda insan sağlığına zararlı madde bulunduğu iddiası.

Ülkemizden Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarda, insan sağlığına zararlı “nitrofuran” adlı madde tespit edildiği yönünde medya organlarına yansıyan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Haberlerde bahsi geçen “nitrofuran” maddesinin ülkemizde yumurta elde edilen tavuklar dahil gıda elde edilmek amacıyla yetiştirilen hayvanlarda kullanımı yasaktır. Kullanımına dair tespit olması durumunda 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında işlem uygulanmaktadır.

Medyaya yansıyan iddialara konu yumurtalar ile ilgili olarak ise Tayvan yetkili otoritesi tarafından Bakanlığımıza herhangi bir bildirimde bulunulmamış olmakla birlikte, Bakanlığımız tarafından inceleme başlatılmıştır. Yumurtaların üretiminde söz konusu maddenin kullanıldığının tespit edilmesi halinde ilgililer hakkında gerekli iş ve işlemler yürütülecektir.

İşte Tarım ve Orman Bakanlığının o paylaşımı…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Orman yakmanın cezası nedir? İletişim Başkanlığı yayınladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.