a

Orman yakmanın cezası nedir? İletişim Başkanlığı yayınladı

Her ne kadar ülkece yaz aylarını seviyorsak da; yaz aylarında yaşanan orman yangını olayları bizi derinden etkiliyor. Ormanlar ciğerimizdir, oksijenimizdir. Ormanları yakmak suçtur ve büyük cezaları vardır. İşte Orman yakmanın cezası nedir? sorusunun cevapları…

İletişim Başkanlığı paylaştı

Ormanları yakmak geleceğimizi yakmak gibidir. Bilerek veya bilmeyerek ormanları yakmak suçtur ve cezası vardır. İşte İletişim Başkanlığının sosyal medya üzerinden paylaştığı orman yangınlarına sebebiyet vermenin cezaları.

Orman yangınına sebebiyet vermek suçtur!

Dikkat ve özen yükümlülüğün aykırı olarak orman yangınına sebebiyet vermek 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ile cezalandırılır.

Kasten orman yakmak, 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Devletin güvenliğine karşı kuurlmuş örgüt faaliyeti çerçevesinde ormanalrı yakmak, müebbet hapis ve yirmi bin günden yirmi beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Ormanda izin verilen yerlerin dışında ateş yamak, ormanda yaktığı ateşi söndürmeden mahali terketmek, ormanlara sönmemiş sigara ve yangına yol açabilecek madde atmak, ormana dört kilometre mesafede ve Orman Kanunu’nun 31-32. maddeleri kapsamında giren köy hudutları içinde anız ve benzer bitki örtüsü yakmak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.

Ölüm veya yaralanma meydana gelmesi halinde bu suçlardan dolayı ayrıca cezalar uygulanır.

İşte İletişim Başkanlığının o paylaşımı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye orman yangınları nedeniyle Yunanistan’a yardım gönderecek

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.