a

Nasıl mübaşir olabilirim?

Nasıl mübaşir olabilirim? Mübaşir olmak için neler gerekiyor? İşte bu soruların detayları yazımızda...

En çok başvuru yapılan memurluk alanlarından birisi olan mübaşirlikten bahsedelim. Öncelikle mübaşirin görevleri nelerdir? bilmeyenler için aşağıda öne çıkarttığımız ilgili yazımızı okumaya devam ediyoruz. Peki Nasıl mübaşir olabilirim? Mübaşir olmak için neler gerekiyor? İşte bu soruların yanıtlarını sizler ile paylaşacağız…

Mübaşir olmak için ne mezun olmak gerekiyor?

En az lise ya da dengi okuldan mezun olmak gerekmektedir.

Başvuruda KPSS puanı önemli mi?

Evet, mübaşir olabilmek için KPSS’den en az 70 almanız gerekmektedir. Alım ilanı içerisinde yazan yıla ait puanınızın 70 ve üzeri olması başvuru yapmak için şartlardandır.

Ardından gelelim mülakata, kimler davet edilecek?

Mülakata, merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydı ile; en yüksek puandan başlayarak; komisyonun alacağı ilan edilen personelin 10 katı kadar aday çağrılacaktır. Buna dair oluşturulan sıralamada; son sıradakiler ile aynı puan alanlar sözlü sınava girebilecektir. Mübaşir alım ilanında buna ilişkin detaylar belirtilmiş olacaktır.

Mülakatta nelerden sorumluyuz? Başarılı olmak için kaç puan kazanmalıyız?

Öncelikle mülakatta başarılı sayılmak için 100 üzerinden en az 70 puan alınması gerekmektedir. Mülakatta sorulan soru konuları aşağıda belirtildiği gibi olmaktadır, bu bilgiler 2019 yılı alım ilanında bulunan bilgilerdir.

  • İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan.)
  • Atatürk ilke ve inkılap tarihi (20 puan.)
  • Genel Kültür (20 puan.)
  • Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan.)

şeklinde olmak üzere toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bu şekilde istihdam edileceğiniz pozisyonun gerektirdiği bilginin tespiti sağlanırken;

Mübaşirlik pozisyonlarına istihdam edilecekler için genel hukuk bilgisi ve kalem mevzuatı konularından bir veya birkaçından soru sorulur.

Ardından başarı listeleri açıklanır

Mübaşirler, katiplerden farklı olarak; uygulama sınavına girmezler. Sözlü mülakat neticesinde başarı listeleri açıklanarak, kazanan isimler belli olur. Sonrasında ise yaklaşık 2-3 ay siciliniz kontrol edilir, adınıza soruşturma gerçekleştirilir, kısaca devlet memuru olmak için taşımanız gereken yükümlülükler kontrol edilir.

Ne kadar uzun bir yolculukta olsa da

Memurluk başvuru süreçleri ile sonuç süreçleri arasında uzun bir yolculukta olsa; ASİL olarak kazandınız yazısını görmek tüm yorgunluğunuzu alacaktır.

Nasıl mübaşir olabilirim? başlıklı yazımızı okudunuz. Sorularınız var ise yorumlarda buluşalım!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mübaşir görevleri nelerdir? Mübaşir ne iş yapar?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.