a

Mübaşir görevleri nelerdir? Mübaşir ne iş yapar?

Mahkeme mensuplarından biri olan mübaşirlerin atanma işlemleri Adalet Komisyonları tarafından gerçekleştirilir. Mübaşirlik en çok başvuru yapılan memurluk alanlarından biri olmaktadır.

Mahkeme mensuplarından biri olan mübaşirlerin atanma işlemleri Adalet Komisyonları tarafından gerçekleştirilir. Mübaşirlik en çok başvuru yapılan memurluk alanlarından biri olmaktadır. Mübaşirlerin temel görevi genel olarak duruşmanın  disiplinini sağlamak ve duruşma esnasında hakime yardımcı olmaktadır. Bu yazımız içerisinde; Mübaşir görevleri nelerdir? Mübaşir ne iş yapar? sorularının yanıtlarını paylaşacağız. İşte Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen Kalem Mevzuatında Mübaşir görevleri aşağıdaki şekilde belirtilmiştir…

Mübaşirlerin görevleri nelerdir?

Zabıt katibi tarafından hazırlanan duruşma dosyalarını duruşma gününden önce incelenmesi adına daire başkanı, üye ya da Cumhuriyet savcısına götürmek.

Günlük duruşma listesini görülebilecek bir yere asmak.

Duruşma sırası gelenleri, duruşma salonuna davet ederek, salondaki yerlerini göstererek bu kurallara uyulmasını sağlamak.

Yemin edilmesi ve kararların açıklanması başta olmak üzere, duruşma ve keşif esnasında uyulması gereken davranış kurallarını taraflara ve ilgililere açıklamak.

Ayrıca mübaşirler…

Duruşmanın kapalı yapılmasına karar verildiğinde; salonu boşaltmak ile görevlidir. Ertelenen duruşma tarihini yazarak taraflara vermek.

Müzekkere ve tebligatları ilgili kurum veya kişilere ulaşmasını sağlamak üzere; posta ve zimmet işlemlerini yerine getirmek.

Arşive götürülmesi ya da arşivden çıkarılması gereken dosyalara ilişkin işlemleri yapmak ve arşivi düzenli tutmak.

Daire başkanı ya da üyenin talimatı ile dosyadan evrak örneği verilmesini sağlamak.

Fiziki olarak verilen evrakı tarama işlemini yaptıktan sonra; en kısa süre içinde dosyasına düzenli bir şekilde takmak.

İlgili mevzuatta belirtilen resmi kıyafeti giymek.

Mevzuattan kaynaklanan ya da daire başkanı, üye veya yazı işleri müdürünün vereceği diğer görevleri yerine getirmek.

Mübaşir görevleri nelerdir? Mübaşir ne iş yapar? başlıklı yazımızı okudunuz. Eğer Mübaşir iseniz; yaptığınız işler hakkında bilgileri yorum olarak yazarak; bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sorularınız var ise yine yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İcra katibi ne iş yapar?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.