a

İsveç’in NATO üyeliği için Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu meclise götürecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasından sonra İsveç’in güvenlik endişeleri arttı ve NATO’ya giriş için çabalamaya başladı. İsveç, NATO’nun 5 inci maddesinin yarattığı güvenlikten yararlanmak ve Rusya’dan topraklarını korumayı istiyor. Bugün Litvanya’da gerçekleştirilen NATO zirvesi sonrasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında İsveç’in NATO üyeliği için Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu meclise götüreceği belirtildi. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu meclise götürecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamasında; “Erdoğan, İsveç’in onaylanması için kararı Meclis’e götürecek, Sayın Erdoğan, İsveç’in üyeliğinin onaylanması konusunda kararını verdi. İlk kez Terörle Mücadeleden Sorumlu Özel Koordinatör atayacağız. Türkiye, İsveç’in NATO sürecini ilerletmeyi kabul etti. İsveç’in üyelik teklifinin tamamlanması tarihi bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanı en kısa zamanda bunu olacağının taahhüdünü verdi. Terörizme karşı nasıl birlikte çalışılacağı konusunda uzlaşıldı. Bu hem Türkiye, hem de tüm NATO ittifakı için önemli.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Stoltenberg; “Türkiye’nin onay işlemi hakkında ayrıntıları ben veremem. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan en yakın zamanda onay işlemini gerçekleştirecektir.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek vereceği söylendi. 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek verecek

HIZLI YORUM YAP