a

İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek verecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AB zirvesi için Litvanya’ya gitmeden önce Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulundu. Açıklamasında “50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen Türkiye var. Türkiye’yi bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Türkiye’nin AB’de önünü açın. Finlandiya’nın önünü nasıl açtıysak İsveç’in de önünü açalım.” ifadelerini kullandı. Litvanya’daki NATO zirvesi sonrasında gelişmeler var! İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek verecek. İşte detaylar…

İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek verecek

Litvanya gerçekleştirilen NATO zirvesi sonrasında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklamalarda bulundu. Stoltenberg; “Sayın Erdoğan, İsveç’in üyeliğinin onaylanması konusunda kararını verdi. İlk kez Terörle Mücadeleden Sorumlu Özel Koordinatör atayacağız. Türkiye, İsveç’in NATO sürecini ilerletmeyi kabul etti. İsveç’in üyelik teklifinin tamamlanması tarihi bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanı en kısa zamanda bunu olacağının taahhüdünü verdi. Terörizme karşı nasıl birlikte çalışılacağı konusunda uzlaşıldı. Bu hem Türkiye, hem de tüm NATO ittifakı için önemli.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Stoltenberg “Türkiye’nin onay işlemi hakkında ayrıntıları ben veremem. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki Cumhurbaşkanı Erdoğan en yakın zamanda onay işlemini gerçekleştirecektir. İsveç, Avrupa Birliği üyesi olarak Türkiye’nin AB sürecini, vize serbestisini ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çabalarını destekleyecek.'” ifadelerini kullandı.

İsveç, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği için destek verecek başlıklı yazımızı okudunuz. Sizce Türkiye, Avrupa Birliğine girebilecek mi? Yorumlarda buluşalım!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO zirvesi öncesinde konuştu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.