a

Hükümözlü nedir?

Hükümözlü nedir? Hükümözlü ne demek? sorularının yanıtlarını paylaşacağız. İşte detaylar...

Cezaevinde bulunan bazı tutuklular için hükümözlü olarak bahsedildiğini duymuş olabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Hükümözlü nedir? Hükümözlü ne demek? sorularının yanıtlarını paylaşacağız. İşte detaylar…

Hükümözlü nedir?

Cezaevinde tutuklu bulunan kişilerin dava dosyasının yerel mahkeme tarafından karara bağlanması ile tutuklu olarak bulunan kişiler hükümözlü sıfatına sahip olacaktır. Yani özetle; dava dosyasının karara çıkmasından itibaren kesinleşmesine kadar geçen süre zarfında cezaevinde tutuklu bulunan kişiler hükümözlü olur. Dava dosyasının kesinleşmesinin ardından ise hükümözlü yerine hükümlü sıfatını alacaklardır.

Peki hükümözlü kavramı kanunlarda var mı?

Hayır, hükümözlü kavramı kanunlarda yer almamaktadır. Cezaevlerinde mahkum kişileri sınıflandırmak için bakanlık ve cezaevi idareleri tarafından kullanılan bir terimdir. Yargıtay hükümözlü sıfatı yerine “hükmen tutuklu” kavramını kullanır. Hükümözlü ve hükmen tutuklu kavramları aynı anlama gelmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hükümözlü nedir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.