a

Ticaret Bakanlığı İkinci el araç fiyatları hakkında açıklama yaptı!

Ticaret Bakanlığı sosyal medya üzerinden İkinci el araç fiyatları hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar...

Ticaret Bakanlığı sosyal medya üzerinden İkinci el araç fiyatları hakkında açıklama yaptı. İlan kısıtlaması kapsamında aldatıcı ilanlara ilişkin basın açıklaması başlığı ile yayımlanan konunun detayları yazımızda…

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikle Değişiklik

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında yönetmelikle değişikliğe gidildi. İkinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir.

Bu düzenlemeye aykırı her bir ilan hakkında 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilecektir.

İlan sitelerinde araç fiyatlarından sıfır atılması

Ayrıca Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamasında “Düzenlenmesinin yayımlanmasıyla birlikte ilan sitelerinde taşıt ilan fiyatlarının sıfır atılarak girildiği veyahut güncellendiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu nitelikteki ilanlara ilişkin sosyal medyada yer alan haberler Bakanlığımıza ulaşmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu düzenlemeyi dolanmak amacıyla hem tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı hem de gerçeklik taşımayan bu nitelikteki ilanlar da söz konusu ilan kısıtlaması kapsamında değerlendirilecek ve bu ilanları verenler hakkında Bakanlığımızca idari para cezası uygulanabilecektir. Bu kapsamda Bakanlığımızca ilan platformlarıyla görüşmeler yapılmış ve ilan girişlerinde üyelerin bu kısıtlama kapsamında uyarılması ile bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması konusunda uyarılarda bulunulmuştur.

Stokçuluk ve fahiş fiyat

“Bakanlığımızca otomotiv sektöründe gerçekleşen stokçuluk eylemleri ve fahiş fiyat uygulamalarıyla mücadele kapsamında tüketici mağduriyetine sebep olan uygulamaları ortadan kaldırmak adına her türlü ilave tedbirin alınmasına devam edilecektir.” açıklamaları yapıldı.

Ticaret Bakanlığı İkinci el araç fiyatları hakkında açıklama yaptı! konuya ilişkin düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım!

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

TÜİK Haziran ayı enflasyonunu açıkladı! İşte 6 aylık enflasyon

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.