a

Konut sorununa çözüm önerisi! Ev sahipleri üzülecek

Asgari ücretinin 11 bin 402 TL olduğu günümüzde İstanbul'da ev kiralarının 8 bin TL'lerden başlaması sorunu gözler önüne seriyor.

Büyükşehirlerde konut krizi günden güne büyümeye devam ediyor. Boş ev bulamama sorunu ve kiraların aşırı yükselmesi hem ev arayan vatandaşları hem de halihazırda kiracı olan vatandaşları derinden etkiliyor. Asgari ücretinin 11 bin 402 TL olduğu günümüzde İstanbul’da ev kiralarının 8 bin TL’lerden başlaması bu durumu net olarak anlatıyor. Konut sorunun çözülmesi için sektör temsilcilerinden öneri geldi. Bu öneri de boş ev sahiplerinden yüksek vergi talep edilmesi. İşte konunun detayları…

Yüzde 25’lik zam kısıtlaması

Kiralarda uygulanan yüzde 25’lik zam kısıtlaması 2024 yılına kadar devam ediyor. Bu da ev sahiplerinde huzursuzluk yaratıyor. Birçok ev sahibi evlerini kiraya vermek yerine boş bırakmayı tercih ediyor.

İstanbul’da en az 450 bin konut boş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe 2023 Mayıs ayında İstanbul’da yaklaşık 450 bin ile 750 bin arasında boş konut bulunduğunu söyledi.

Emlak sektöründen çözüm önerisi

Emlak sektöründen konut sorununa ilişkin çözüm önerisi olarak boş ev sahiplerinden yüksek vergi talep edilmesi önerisi geldi. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yaptığı açıklamasında boş ev sahiplerinden yüksek vergi alınması gerektiğini dile getirdi. Mahmut Şahin “Devlet, boş duran evleri tespit edip, gerekli yaptırımları uygulayabilir. Örneğin, bir yıldan uzun süre kiraya verilmeyen bir evin emlak vergisi 5 katına çıkabilir. Bu durum, ev sahiplerini caydırabilir. Ayrıca, konut arzını artırmak için sosyal konut projelerine önem verilmeli, TOKİ daha aktif bir rol oynamalıdır” dedi.

Sizce bu öneri yaşanan konut krizine ve yüksek kira sorununa çözüm olabilir mi?

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Günün Kahramanı olmak onun hakkı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.