a
  • Kamusalalan.com
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası Başkanı Erkan: Benden hiçbir zaman siyasi bir açıklama almayacaksınız

Merkez Bankası Başkanı Erkan: Benden hiçbir zaman siyasi bir açıklama almayacaksınız

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan, enflasyon raporu sunumunda beklentilerini açıkladı. Enflasyon beklentilerinin revize edildiği görüldü. Başkan Hafize Gaye Erkan soruları yanıtladı. İşte dikkat çeken başlıklar…

Enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir

Merkez Bankası Hafize Gaye Erkan yaptığı sunumda “Fiyat istikrarı doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz. Seçici kredi miktarsal sıkılaştırma kararları aldık ve almaya devam edeceğiz. Yılın ikinci yarısında parasal sıkılaştırmanın etkileri, hizmet kanalıyla cari işlemler hesabında belirgin bir iyileşmeyi öngörmekteyiz. Güçlü bir parasal sıkılaştırma sürecini Haziran ayında başlattık, bu sürecin kademeli, dengeli ve istikrarlı olacağını da vurguladık.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 58’e yükseltildi. Başkan Erkan, 2023 yılı sonunda enflasyon beklentisini %22,3’ten %58’e yükseltildiğini belirtti. 2024 yılı sonunda yüzde 33 seviyesinde tahmin edildiğini belirtti. 2025 yılı sonu için ise yüzde 15 olarak tahmin edildiğini belirtti.

Benden hiçbir zaman siyasi bir açıklama almayacaksınız

Bir gazetecinin Faiz sebep enflasyon sonuç tezini nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusunu sordu. Başkan Hafize Gaye Erkan bu soruya karşılık “Merkez Bankası başkanı olarak benden hiçbir zaman siyasi bir açıklama almayacaksınız.” açıklamasında bulundu. 

500 TL ve 1000 TL’lik banknotlar soruldu

Başkan Erkan, gelen 500 ve 1000 liralık banknot basımlarına yönelik soruya “Daha yüksek banknot üzerinde şu anda çalışmıyoruz” cevabını verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İlaç fiyatlarında kur güncellemesi 6 ayda bir yapılacak

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.