a
  • Kamusalalan.com
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıttaki ÖTV artışı hakkında açıklama yaptı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıttaki ÖTV artışı hakkında açıklama yaptı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı akaryakıttaki ÖTV artışı hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı. Ülkemizin ÖTV artışına rağmen Avrupa’da en ucuz 4. ülke olduğu belirtildi. İşte detaylar…

İki sebeple arttırma yapılmış

Akaryakıt ürünlerindeki ÖTV iki sebeple artırılmıştır.

Birincisi, yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu ürünlerin ithal ürünler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı kontrol altına almaya da destek verecektir.

İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV tutarları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.

Bunun sonucunda, akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV’nin 2016 yılında GYSH içindeki payı %4,58 iken 2022 yılında %2,80’e, vergi gelirleri içindeki payı ise 2016 yılında %26,23 iken 2022 yılında %17,84’e düşmüştür.

Söz konusu ürünlerden en çok tüketilen benzin, motorin ve LPG’de KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı %50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa rağmen 38,5 seviyesinde kalmıştır.

Benzin ve motorinde Avrupa’da en ucuz 4. ülke

Bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinden alınan ve yaklaşık 7 yıldır artırılmamış olan maktu ÖTV tutarları benzinde ve motorinde 5 TL LPG’de 4 TL diğer ürünlerde de ürünlerin ÖTV tutarlarında yapılan artış oranları esas alınarak artış yapılmıştır. Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır.

Yapılan artışa rağmen ülkemiz halen benzinde de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4. ülke konumundadır.

Sınır komşumuz Yunanistan’da benzin 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası ülkemizde benzin 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır.

İşte Hazine ve Maliye Bakanlığının o açıklaması aşağıdaki gibidir.

Benzin ve Motorin dolar cinsinden Avrupa’daki fiyatları aşağıda yer almaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Doğalgaza ÖTV zammı Resmi Gazetede yayınlandı!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.