a

Kızılcığın faydaları nelerdir?

Ülkemizde Karadeniz ve Çukurova bölgesinde yetiştirilen bu bitkinin koyu yeşil yaprakları bulunur. Sonbahar mevsiminde olgunlaşan kızılcığın faydaları ise insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kırmızı renkli minik meyveciklerden oluşan kızılcık, kızılcıkgiller ailesine üyedir. Ülkemizde Karadeniz ve Çukurova bölgesinde yetiştirilen bu bitkinin koyu yeşil yaprakları bulunur. Sonbahar mevsiminde olgunlaşan kızılcığın faydaları ise insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hafif ekşimsi bir tada sahip olan kızılcık meyvesi marmelat, reçel, hoşaf gibi farklı şekillerde hazırlanarak tüketilebilmektedir.

Kızılcık Neye İyi Gelir?

Kızılcıklar lif açısından oldukça gelişmiş besinlerdir. Doğru bir şekilde tüketilmesi halinde sindirim sorunlarını ortadan kaldırır ve zayıflatıcı etkisi vardır. İşte kızılcığın diğer faydaları hakkında bilgiler…

İdrar yolu iltihabının atılmasına yardımcı olan antioksidanlarda kızılcığın içerisinde yoğun olarak bulunur.

Şekersiz ve herhangi bir katkı maddesi bulunmayan kızılcık suyunun düzenli olarak tüketilmesi halinde insan vücudundaki kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Kalp sağlığını koruma altına alan kızılcık faydaları arasında kan basıncını düzenleme ve kanın pıhtılaşmasını engelleme gibi ayrıcalıklarda bulunur.

Nezle, grip gibi hastalıklar için…

İçerisindeki fazla miktardaki C vitamini sayesinde kış mevsiminde sık yaşanan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların kolay bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur.

Kalsiyum açısından zengin olan kızılcık, kemik erimesi ve ya kemiklerin güçlendirilmesi gereken kırık, ezilme gibi durumlarda oldukça faydalı bir takviye olacaktır.

Kızılcığın faydaları Saraçoğlu tarafında yapılan açıklamalara göre uykusuzluk problemine karşı da etkilidir. Stresi azaltarak vücudu rahatlatan kızılcık diş ve ağız sağlığını da koruma altına alır.

Çeşitli kanser türlerinin başlamasını ve ilerlemesini ortadan kaldırmada etkili olan kızılcık, düzenli bir şekilde tüketildiğinde vücutta oluşan hücre mutasyonlarını ortadan kaldırmaktadır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kakulenin faydaları nelerdir?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.