a

Filofobi nedir?

Murat Dalkılıç'ın rol aldığı Dünya Hali adlı filmde adı geçen filofobi kelimesi ne anlama geliyor? İşte detaylar...

Murat Dalkılıç’ın rol aldığı Dünya Hali adlı filmde adı geçen filofobi kelimesi ne anlama geliyor? Filofobi nedir? işte konuya ilişkin detaylar…

Filofobi ne anlama geliyor?

Aşık olmak günümüzdeki çoğu insan için büyük bir korku ve kaygı oluşturuyor. Filofobi kelimesi ile açıklanan bu kavram ikili ilişkilerde karşı cins tarafından incitilme ya da ihanete uğrama korkusunu taşımaya deniyor. Hayatına yeni birini dahil etmeye her zaman mesafeli duran ve karşı taraftan her zaman psikolojik bir baskı göreceğini düşünen kişilerde görülen filofobi nedir? ve nasıl gelişir gibi sorularda merak edilen konular arasında yer alıyor.

Filofobi Belirtileri Nelerdir?

İnsanlarda doğuştan gelen iki duygu bulunur. Bunlardan biri olan aidiyet duygusu insanların bir yerlere birilerine ait olma ve bağlanma gibi duygularını destekler. Filofobi ise bu aidiyet ve bağlanma duygusunu reddetmekle başlayan bir rahatsızlık olarak görülüyor. Geçmişinde istismara uğramış, çeşitli travmalar yaşamış ya da ailesinde boşanma öyküsü olan kişilerde sıkça görülen filofobi belirtileri şu şekilde kendini gösteriyor:

  • Soğuk, kuralcı, katı ve insanlardan uzak bir davranış yapısına sahip olma.
  • Aşırı kıskanç ve sahiplenici bir karakterin olması.
  • Özgüvenin düşük olması.
  • İnsanlara platonik olarak dahi bağlanmak istememek ve sevmekten korkmak.
  • İletişim kurma yeteneğinin zayıf olması.
  • Biri kişiye yaklaşmaya çalıştığında terleme, korku, gerginlik ve sinirli olma hali.
  • Empati kuramama.

Filofobi Tedavi Edilebilir Mi?

Aşık olma korkusu olarak da tabir edilen filofobi tedavisi için uzmanlar yaşam şartlarını değiştirmeye yönelik tavsiyelerde bulunmaktadır. Ayrıca filofobi iel birlikte görülen panik atak ve anksiyete gibi rahatsızlıklarda terapiler yolu ile tedavi edilebilmektedir. Korkuya neden olan düşünceleri ve inançları karşılıklı konuşmalar yoluyla tedavi etmek mümkün olduğu gibi ilerlemiş vakalarda ise ilaç kullanımına başlanabilmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.