a

Arkeolog olma hayaliyle YSK’ye girdi

Edirne'de yaşayan 80'lik delikanlı arkeolog olma hedefiyle sınavına girdi.

Edirne’de yaşayan ve “bilge amca” olarak tanınan 80 yaşındaki Şevki Kılıç arkeoloji bölümünü kazanmak hayaliyle YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye girdi.

“Bilge Amca” 80 yaşında

Bilge Amca lakabıyla tanınan Şevki Kılıç 80 yaşında. Kılıç yaptığı Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamasında; “Araştırmalarıma devam ediyorum, bunun için arkeoloji bölümümü de okumak istiyorum. Bu sene sınava tekrar hazırlandım. Sabah saatlerinde son hazırlıklarımı tamamlayarak okula geldim.” dedi.

Trakya Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi

Hurdacılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan Şevki Kılıç 2016 yılında Trakya Üniversitesi Tarih bölümünü kazanarak 3 yılda bitirdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra araştırmalarına devam eden Kılıç aynı üniversitenin arkeoloji bölümüne girmek için yıl boyunca Millet Kıraathanesinde sınav hazırlığını yaptı.

Emekli olduktan sonra üniversite hayalini gerçekleştirdi

Şevki Kılıç’ın gençliğinde memuriyet yaşamı nedeniyle kazandığı okullara gidemediğini belirtti ve emekli olduktan sonrasında üniversite hayalini gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Okumanın yaşı olmadığını anlattı

“Osmanlıca yazılmış kitapları okuyup çevirisini yapıyorum. Edirne’nin evveliyatına yönelik araştırmalarım devam ediyor. Osmanlı döneminde Edirne’de piyasaya sürülen gazeteler ve tarih belgeleri inceliyorum. Hem de kendi köyümle ilgili 136 yıl önce meydana getirilen bir para yardım belgesini araştırdım ve o zamanlar bir askeri bina yapıldığını tespit ettim. Edirne’de çeşitli kütüphanelerim araştırma devam ediyorum. Önceki zamanlarda beni görenler şaşırıyordu. Benim başarımı görünce herkes beni takdir etti. Gençlere örnek oluyorum. Gençler herhangi bir durum sebebiyle okullarını bırakmak zorunda kalsalar da ellerine geçirdikleri ilk fırsatta okumaya devam etsinler.”

Kamusalalan.com ailesi olarak YSK’ye giren ve hayallerin peşinden koşan herkese özellikle Şevki amcaya başarılar diliyoruz.

Kaynak : Anadolu Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Arkeolog olma hayaliyle YSK’ye girdi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.