a

Rekabet Kurumu’ndan Trendyol’a 61,3 milyon lira idari para cezası

Trendyol çevrim içi pazaryeri pazarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6.maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen soruşturma tamamlandı. Rekabet Kurumu‘ndan Trendyol’a 61,3 milyon lira idari para cezası verildi. İşte detaylar…

İdari para cezası verildi

26/07/2023 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucu; Trendyol‘un algoritmaya müdahale ederek ve pazaryerinde satış yapan üçüncü taraf satıcıların verilerini kullanarak kendi perakende faaliyetine haksız olarak avantaj sağladığı, bu eylemlerinin rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelikte olduğu ve 4054 sayılı Kanunun 6.maddesinin ihlal ettiği değerlendirilerek adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

4054 sayılı Kanunun 16.maddesinin üçüncü fıkrası ve Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5.maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ve ikinci fıkrası hükümleri uyarınca 2021 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden takdiren Trendyol’a 61.342.847,73-TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Rekabet Kurumunun verdiği karara ilişkin detaylara buraya tıklayarak resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İstanbul’da minibüslerde İstanbulKart kullanmak ister misiniz?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.