a

YSK Başkanı Ahmet Yener’den açıklama, elektronik seçim geliyor!

Yakında elektronik seçim hayatımıza girebilir. İşte YSK Başkanı Ahmet Yener'in elektronik seçim ile ilgili yaptıkları açıklamalar.

YSK Başkanı Ahmet Yener, Türkiye’nin elektronik seçime geçmesinin şart olduğunu söyleyerek çalışmaların yapılacağını açıkladı. İşte YSK Başkanı Ahmet Yener’in elektronik seçim ile ilgili açıklaması.

YSK Başkanı Ahmet Yener Hürriyet’e konuştu

YSK Başkanı Ahmet Yener ülkemizde elektronik seçimler ile ilgili yapılacak çalışmanın seçimler sonrasında başlayabileceğini kaydetti. Ayrıca Yener; ”Bir ya da iki seçim sonrası elektronik oylamaya belki önce yurtdışından başlarız. Seçmen sayımız daha az diye. Türkiye nihayetinde elektronik oylamaya geçecek. Kurulda, 2014’te bu konuda bir çalışma yapılmış. Yurtdışına kurul üyelerimiz siyasi parti temsilcileriyle beraber gitmiş ama bu çalışmanın devamı gelmemiş. Biz de bu konuyu düşünüyoruz.”

e-Devlet uygulaması üzerinden yapılabilir

Yener açıklamasının devamında; oylamaların e-devlet uygulaması üzerinden yapılabileceğini söyleyerek “Yasal düzenleme yapılabilirse elektronik seçime geçilir. 2028 ya da daha sonraki olur, ama kaçınılmaz.” dedi.

Elektronik seçimler hangi ülkelerde var?

Elektronik seçimler halihazırda birçok ülke tarafından kullanıyor. Bu teknolojiyi kullanan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Estonya, İsviçre, Kanada, Brezilya gibi ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerde yapılan elektronik seçimlerde oylar elektronik aygıtlarla toplanıp hızlı olarak değerlendirmeye alınıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Yerel seçimler hangi tarihte yapılacak, 2024 yılında seçim var mı?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.