a

EÜ İletişim Fakültesi öğrencilerine farkındalık eğitimi verildi

Eğitimi, BUCAKUT arama kurtarma ekibi üyesi Sergen Yılmaz verdi. Eğitim öncesi BUCAKUT ekibi, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’i makamında ziyaret etti.

Eğitim müfredatlarında afet yönetiminin mutlaka yer alması gerektiğini ifade eden Sergen Yılmaz,  “Biz, bir afet ülkesiyiz. Özellikle deprem konusunda daha bilinçli hareket etmeliyiz. Deprem gerçeğini toplumun bütün kesimlerine benimsetmemiz gerekir. Bu bakımdan müfredata afet yönetiminin eklenmesi önemli bir adım olacaktır. Sağlam binalarda oturmamız, afet öncesi bilinçlenmemiz, afete hazırlıklı olmamız yeterli değil. Merkezi yönetimin, afet yönetiminde daha bilimsel bir hassasiyet geliştirmesi, toplumun afete bakış açısının değişmesine ve yaşananların kader olmadığının anlaşılmasına sebep olacaktır” dedi.

“Etkin hazırlık hayat kurtarır”

Afetler için alınması gereken önlemlerden bahseden Sergen Yılmaz, “Deprem esnasında alınan önlemler kurtarıcı olmayabilir. Afet, öncesinde etkin hazırlık gerektiren bir olgudur. Afet çantası hazırlamak hayati önem arz etmektedir. Afet çantasının içerisinde harici şarj cihazı, konserve gıdalar, düdük, el feneri gibi temel malzemelerin yanında mümkünse çadır ve uyku tulumu da gereklidir. Afet yardımının gecikmesi durumunda bu eşyalar kurtarıcı olabilir. Deprem anında her yere çök kapan tutun yapılmamalıdır. Sağlam ve sabitlenmiş eşyaların yanında bu tekniğinin uygulanması, hayat üçgeni oluşması için önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra cenin pozisyonunu alarak kendimizi olabildiğince küçültmek de deprem sonrası için kurtarıcı olabilmektedir” diye konuştu.

Eğitim sonrası Prof. Dr. Şadiye Deniz, BUCAKUT ekibine “Teşekkür Belgesi” takdim etti.  Prof. Dr. Deniz, “Bir kılavuz geliştirmeyi planlıyoruz.  Deprem vakalarındaki haberciliğe dair etik çerçevede oluşturulacak bu kılavuz, gazeteciler ve gazetecilik meslek örgütleri açısından meslek pratiği anlamında bir boşluğun doldurulmasına fayda sağlayacaktır” dedi.  

Eğitime katılan öğrenciler de etkinliğin bilinçlendirici olduğunu ve hayati önem taşıdığını belirterek katılım belgelerini aldılar. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Girişimcilik Merkezi’nde gençlere CV hazırlama eğitimi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.