a

Egeli gençlerin ‘Sürdürülebilirlik Yaşam’ projesi başladı

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier’in danışmanlığını yaptığı Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü birinci sınıf öğrencileri Gülse Sarıkaya, Bahar İşler ve Yağmur Kale’nin görev aldığı projenin ilk etkinliği Dr. Cavit Özyeğin İlkokulunda gerçekleştirildi.

Projenin kapsamı ve sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier,  “Yaklaşık 2 ay süren projenin ilk grubu olan dördüncü sınıflara önce sürdürülebilir yaşam üzerine bilgilendirme yapıldı. Ardından  çocukları anda tutmak adına planlanan tabu, eşleştirme gibi eğlenceli oyunlarla bilinçlendirme amaçlanmıştır. Mayıs ayında ise seçilmiş olan Karşıyaka Kazım Dirik Anadolu Lisesinde bir diğer grup olan 15-16 yaş grubuyla çeşitli yöntemler kullanılarak etkinlikler gerçekleştirildi. Çeşitli oyunlar ve slaytlarla hem öğretici hem bilgilendirici  faaliyet programı hazırlandı. 2 aylık sürecin sonunda çocukların ve gençlerin sürdürülebilirlik kavramı hakkında fikir ve bilgi sahibi olmaları amaçlanıyor. Çevreye duyarlılık, insan hakları, sorumlu tüketim, sorumlu üretim ve erişilebilir temiz enerji gibi konularda fikir sahibi olmaları isteniyor” diye konuştu.

Proje 3 etkinlikten oluşuyor

Doç. Dr. Hidaye Aydan Bilgilier,  “İlk etkinlikte çocuklara, doğayı korumanın neden önemli olduğu, geri dönüşümün nasıl yapıldığı, çevresel sürdürülebilirliğin önemi, kendi hayatlarında sürdürülebilirliği nasıl uyarlayabilecekleri hakkında çeşitli slayt ve videolar izletildi. Ardından konuyu interaktif bir hale getirebilmek için hazırlanmış olan atıklar doğru geri dönüşüm kutusuyla eşleştirmek üzerine bir oyun oynatıldı. İkinci etkinlikte ise Sürülebilir Kalkınma Hedefleri, Birleşmiş Milletlerin bu konuda yaptıkları, aldıkları kararlar, ülkeler, bu konudaki hedefler anlatıldı. 153 ülkenin altına imza attığı hedefler 4. sınıf öğrencilerine uygun bir dil ile aktarıldı. Ardından konuyla ilgili hazırlanmış olan Tabu oyununu oynatıldı. İlkokul düzeyi için planlanmış olan son etkinlik olarak ‘çevreci boyama’ için hazırlanmış kâğıtlar dağıtıldı. Böylece tüm sınıfın katılmış olduğu eğlenceli ve öğretici süreç tamamlanmış oldu. Üçüncü etkinlik için liseye giden öğrenciler, bu kez vegan, vejeteryan yaşamın sürdürülebilirlikteki yeri üzerine izlettikleri mini belgesel ile gençlere sadece hayvanlar için değil, sürdürülebilir bir yaşam için bu konunun önemli olabileceğini hatırlatarak başladılar. Devamında ise lise düzeyine uygun biçimde hazırlanmış slayt ile sürdürülebilir kalkınma hedeflerini tanıttılar. Son olarak anahtar kelimelerle hazırlanmış tabu oyununu oynatıp süreci sonlandırdılar.  Bu etkinlikler ve sunumlarla birlikte farklı yaş gruplarındaki çocuk ve gençler için farkındalık yaratmak isteyen proje ekibi daha duyarlı ve çevresine ilgili bir neslin temelini atmaya çalıştılar” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KOMEK ve KUZEM’de Yaz Dönemi Kayıtları Başladı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.