a
  • Kamusalalan.com
  • Gündem
  • Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek

Egeli bilim ekibi ısıl stresi azaltan ve nefes alabilen akıllı giysiler geliştirecek

Proje ekibini makamında ağırlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak ülkemize katma değer sağlayan projeler üretmeye devam ediyoruz. Mühendislik Fakültemizin faklı disiplinlerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları tarafından hazırlanan projelerin TÜBİTAK’ın farklı programları tarafından desteklenmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu hocamızın yürütücülüğünü yaptığı proje ile ısıl stresi azaltan, nefes alabilen, nem yönetimi sağlayan, özel donanımlarla entegre edilmiş akıllı giysilerin geliştirilmesi hedefleniyor. Yenilikçi bir bakış açısıyla hazırlanan ve yüksek katma değer üretecek bu araştırmayı yürüten bilim ekibimizi tebrik ediyorum” dedi.

Projenin detayları ile ilgili bilgi veren yürütücü Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu, “Çalışmanın konusu olan kişisel soğutucu giysiler, özellikle itfaiyeci giysileri, KBRN giysileri ve cerrahi giysiler gibi ağır çalışma şartlarında büyük önem taşımaktadır. Koruyucu giysilerin temel amacı ilgili olduğu alanda biyolojik, kimyasal, fiziksel ve mekanik bariyer özelliğini sağlamasıdır. Ancak kullanan kişinin performansını destekleyebilmek adına bu giysilerden birincil hedeflerinin yanı sıra bulunduğu ortam şartlarına bağlı olarak vücudun ısıl dengesini sağlaması ve dolayısıyla ısıl stresi yönetmesi beklenmektedir.  Proje sonucunda, bu özel teknik giysilere entegre edilebilecek, çok katmanlı özel bir koruyucu destek sisteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Isıl stres seviyesi minimuma indirecek şekilde tasarlanan bu yeni ürün, kişilerin maruz kaldığı aşırı ısı ve nem risklerine karşı koruma sağlarken, aynı zamanda çalışma verimliliğini de artıracaktır. Birçok alanda gerekli olan koruma ekipmanlarına kolay entegrasyonu bu ürünü önemli kılmaktadır” diye konuştu.  

Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu, “Gelişen teknoloji ve değişen koşullar ile birlikte tekstil sektöründe artık geleneksel tekstil ve hazır giyim ürünlerinin dışında katma değeri yüksek, fonksiyonel ve yenilikçi teknik tekstil ürünleri öne çıkmaktadır. Bu konudaki Ar-Ge çalışmaları hız kazanmakta ve her geçen gün teknik tekstil pazarı büyümektedir. Bu kapsamda projenin konusu olan koruyucu tekstiller, teknik tekstillerin önemli bir alt grubunu oluşturmakta ve güçlü bir şekilde büyümektedir.  Koruyucu giysiler büyük oranda yüksek fiyat aralıklarında uluslararası pazarda belirli firmaların sunduğu ürünlerdir. Bu noktada proje kapsamında geliştirilmesi hedeflenen koruyucu destek sistemi, kullanım ve performans özellikleri açısından ithal edilen bu muadillerine göre alternatif yaratırken, maliyet avantajı bakımından da rekabet edebilir nitelikte olacaktır. Müşteri kuruluş Sun Tekstil, uzun yıllardır sürdürdüğü sandviç kumaş üretimi, otomotiv tekstil, medikal giysiler, işçi giysileri ve askeri alanlarda yaptığı çalışmalara ilave olarak koruyucu giysiler alanında yeni bir pazar yaratacak ve edineceği bilgi birikimini farklı bir alana yönlendirebilecektir. Aynı zamanda projede hedeflenen ısıl stres özelliğini ölçümleyecek bir cihaz tasarımı ve üretimi amaçlanmıştır. Türkiye için ilk olacak bu cihaz, patent alma potansiyeline sahiptir” dedi.

Yürütücülüğü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nida Gülsevin Oğlakcıoğlu’nun yaptığı proje,  Türkiye’nin önde gelen tekstil ve hazır giyim üretici ve ihracatçılarından olan Sun Tekstil firmasının Ar-Ge Merkezi ile ortaklaşa sürdürülecek. Çok disiplinli olan projede Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Gürlek ve Dr. Öğr. Üyesi B. Oğuz Gürses de araştırmacı olarak yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bayraklı Belediyesinden çöp ev operasyonu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.